Jak prodat podíl nemovitosti? Najít kupce bývá komplikované, ale nikoliv nemožné

Stay at home concept on wooden background side view. hand holding wooden cube.

Zdědili jste část nemovitosti a hodilo by se vám ji prodat? Prodávání podílu není jednoduchá záležitost, dům nebo byt jen tak naporcovat nejde. Ale nebojte se, všechno má řešení a kupec se dá najít i na zlomek nemovitosti.

Čím začít, když máte spoluvlastnický podíl, který chcete prodat? Základem je komunikace s ostatními vlastníky. Samozřejmě, čím více jich je, tím obtížnější bývá se domluvit na společném postupu. 

V ideálním případě byste se měli domluvit na společném prodeji. Díky tomu vytěžíte z obchodu maximum, dostanete za svůj podíl nejvíc peněz a i nejsnáze seženete kupce. 

Ale někdy s příbuznými nebo dalšími dědici není řeč, k nemovitosti má každý jiný vztah a na prodeji se tak nemusíte shodnout. Pak je tu druhá nejlepší varianta. Odkup podílu. Někomu ze spoluvlastníků nabídnete vlastní podíl. 

Má to své výhody. Odpadá proces hledání kupce, nemovitost zůstane “v rodině” a pokud si necháte udělat odhad, dostanete tolik, na kolik máte dle vašeho podílu nárok.

Když ani to neklapne, přichází na řadu poslední možnost. Prodej třetí straně. Jen pozor. U dědictví mají spoluvlastníci půl roku předkupního práva na váš podíl. A to i přesto, že o něj původně neměli zájem. Někdy strach z toho, že do nemovitosti vstoupí cizí člověk, může u leckoho změnit názor a vy pak máte problém.

O podíly mají zájem investoři

Nicméně, pokud vám nezbývá než nabídnout podíl někomu zvenčí, není to neřešitelné. Záchranou je, pokud jde u nemovitosti rozdělit podíly přesně tak, aby každému vlastníkovi připadl konkrétní byt či samostatně obyvatelná část domu. Musíte ovšem myslet na to, že i tak musíte s ostatními sepsat prohlášení vlastníka, což někdy také nebývá snadné vykomunikovat. 

Pracovat se dá i s jinými variantami. Například, že nový spoluvlastník dostává podíl z nájmu a podobně. V každém případě se kupec dá najít. O podíly mají zájem hlavně investoři, kteří využívají toho, že nový majetek získají pod cenou. 

S tím je potřeba počítat. Když prodáváte podíl na nemovitosti, počítejte, že dostanete zhruba třetinovou cenu jeho skutečné hodnoty. 

Já i můj realitní tým máme v tomto ohledu už spoustu zkušeností a vlastnické podíly pomáháme zobchodovat pravidelně. Proto, pokud potřebujete s čímkoli pomoct nebo poradit, ozvěte se.    

Spojme se

Chcete, abych se postaral o prodej vaší nemovitosti? Nebo máte zájem o odhad tržní ceny nemovitosti pro prodej či dědické řízení? 

Využijte váš oblíbený způsob kontaktu a rád se vám budu věnovat.

Kontakty

Jan Pichler – Realitní expert
+420 732 233 935
 jpichler@rgpichler.cz

Kancelář

Alej Svobody 770
323 00 Plzeň

DSC00536_4
Kontaktní formulář